Rólam
Marhefka István vagyok, szoftverfejlesztő mérnök. 9 éves koromban kezdtem a programozást egy Commodore Plus/4-es számítógépen.
Professzionálisan 20 évig fejlesztettem - elsősorban üzleti szoftvereket. Dolgoztam többek között a Honvédelmi Minisztériumnak, hazai és nemzetközi bankoknak és energetikai nagyvállalatoknak, építettem Dropbox-klón fájlszinkronizációs szolgáltatást Svájc piacára, saját startupomban innovációmenedzsment-platformot fejlesztettem nemzetközi piacra.
2019 óta tanácsadóként vittem tovább ezeket a tapasztalatokat cégek agilis átalakulásában és műszaki kiválóságának támogatásában saját tanácsadó cégemmel, az Agiluu Business Consulting Kft-vel.
Ugyanebben az évben elkezdtük szervezni a Dusza Árpád Programozóműhelyt, amiben mentortársaimmal középiskolás programozó csapatoknak segítünk saját ötleteik megvalósításában, és abban, hogy megtanulják, hogyan tudnak csapatban modern technológiákkal dolgozni.
Miért hoztam létre ezt az oldalt?
A Szoftverfejlesztés és Önfejlesztés podcast első két évada váratlanul sok fejlesztőt megtalált 2020-2021 környékén. Sok pozitív visszajelzést kaptam akkor, és időről időre azóta is kapom a kérdést: mikor folytatom?
Sokáig nem volt olyan témám, ami miatt a podcastet szívesen folytattam volna. Technológiákról nem akartam beszélni, mert már nem képezik a mindennapi életem részét olyan mélyen mint régen, és igazából soha nem is érdekeltek mélyen ezek annyira. A módszertanok önmagukban nem elegendőek mindaddig, amíg saját kontextust nem adunk nekik, viszont tanácsadói munkám miatt a titoktartás nem tette és ma sem teszi lehetővé, hogy konkrét eseteket osszak meg.
Viszont az elmúlt 1-2 évben a nemzetközi gazdaság és a politika is kiszámíthatatlanná vált, és emellett a technológiák sebessége pedig a korábbiakhoz képest semmit sem változott... Aztán itt az AI, és az a hype, ami ezt körüllengi. Már semmiről nem lehet értelmesen beszélni ebben a zajban az online térben. Közben sokan a szakmák - közöttük a szoftverfejlesztők - eltűnését is vizionálják.
Én hiszem, hogy jó fejlesztőkre sosem lesz kisebb szükség. Az AI korában azt várhatjuk, hogy a silányság és sekélyesség még nagyobb méreteket fog ölteni, és ez komoly veszélyeket hordoz magában.
A kritikai gondolkozás háttérbe szorul, mert könnyen elhisszük, amit az AI ír. Ennek rövid távú eredménye az instabil és biztonsági hibákat tartalmazó rendszerek lesznek. Hosszabb távon pedig a gondolkodásunk lustul el, és a kritikai gondolkodásra korlátozottan vagy egyáltalán nem leszünk képesek.
Már így is nehéz volt a szakmánkban a szakmaiságot és a minőséget képviselni a gyorsan változó ügyféligények és az állandóan változó technológiák miatt. Most itt az AI, ami végképp csökkenti az elméleti tudás hasznosságát, ami értelmes szervezőelvet, megfontolást és átlátást adott. Helyette jönnek a quickfixek, a végtelen gyakorlatiasság és szabálynélküliség.
Nehéz volt így is egységes szoftverfejlesztői szakmáról beszélni a világban a technológiai és szervezeti széttöredezettség miatt, de ezek után a szakmai identitásunk végképp veszélybe kerül.
Azért indítottam el a Szoftverfejlesztés és Önfejlesztés oldalt, hogy mindig legyen egy hely, ahol nem kifejezetten a technológiákra, inkább azok változásaiból fakadó megújulásra, és saját igényeink és motivációink újraértelmezésére is reagálhassunk. Méghozzá magyar nyelven, a magyar körülményekhez mérten.
A Szoftverfejlesztés és Önfejlesztés felépítése
Podcast: havonta egy vagy két új epizód. Eddigi mintát követve az egyes évadokban egy-egy témához kapcsolódóan hívok vendégeket. A podcast ingyenesen nézhető és hallgató.
Ingyenes hírlevél és Facebook nyilvános oldal: havonta saját írások jelennek meg és a podcasthez kapcsolódó tartalmakat is megosztom. A Facebook oldalhoz itt csatlakozhatsz.
Facebook zárt csoport: lehetőség nyílik a kötetlen beszélgetésre azok számára, akik a hírlevélre feliratkoztak. (Miután feliratkoztál a hírlevélre, a visszajelző e-mailben megkapod a linket a zárt FB-csoporthoz, ahová ha csatlakozol, akkor beazonosítás után beengedünk.)
Csatlakozz hozzánk!
Ha készen állsz folyamatosan újraértelmezni a szakmai szerepedet, itt a helyed. Itt mindig találsz valami újat, ami elindít egy következő ciklust a fejlődésedben.
Folyamatos szakmai megújulás – évek és technológiák felett.
Marhefka István
Szoftverfejlesztő és önfejlesztő
